O Sheryl Crow (czech)

about Sheryl Crow(english)

 

Sheryl Suzanne Crow (*11. února 1962 Kennett, Missouri) je americká zpěvačka, kytaristka a devítinásobná držitelka prestižní hudební ceny Grammy. Její hudba balancuje na pomezí blues rocku, country, popu a folku. Věnuje se také politické činnosti.

Sheryl se narodila v městě Kennett ve státě Missouri. Její rodiče byli členové místního hudebního big bandu. Její otec právník, hrál na trubku.

Hudební kariéra

Po vystudování univerzity pracovala jako učitelka hudby na základní škole. Později se přestěhovala na předměstí St. Louis, aby byla blíže svému někdejšímu snoubenci. Kromě učitelského povolání, ale hrávala i ve volných chvílích v kapelách a o víkendech vystupovala.V St. Louis také potkala hudebního producneta Jay Olivera, který ji začal pomáhat.

 Debutové nevydané album

V roce 1992 nahrála své debutové album, kde ji producenta dělal Phil Collins. Očekávané datum vydání bylo 22. září 1992, ale nakonec album odmítnula nahrávací společnost vydat. Nicméně pár kazet se dostala k hudebním publicistům a posluchačům. Album se stalo velmi oblíbené hlavně u internetových posluchačů.

 Tuesday Night Music Club

Sheryl pozvala svého někdejšího přítele Kevina Gilberta na jazzovou session, kterou nazvali Tuesday Night Music Club. Účastníci session souhlasili s výpomocí Sheryl a ta se pokusila na druhý pokus vydat debutové album, které nazvala právě Tuesday Night Music Club.

Mnoho písní na albu napsali přátelé Sheryl, včetně druhého singlu z alba - Leaving Las Vegas. Album pomalu ale jistě na sebe začalo strhávat pozornost, hlavně se to povedlo po vydání singlu All I Wanna Do, který se stal nečekaně velkým hitem na jaře 1994. Za tento rok si odnesla také Sheryl tři ceny Grammy.

 Album Sheryl Crow

V roce 1996 vyšlo Sheryl její druhé řadové album nazvané jednoduše Sheryl Crow. Album bylo o něco temnější. V textech zpívala o politice, potratech, bezdomovcích a nukleární válce. Singl If It Makey You Happy se stal obrovským hitem a vynesl Sheryl dvě ocenění Grammy. O rok později v roce 1997 bylo nominována na cenu Grammy za singl k filmu o Jamesi Bondovi.

 The Globe Session, herectví a Live from Central Park

V roce 1998 vydala Sheryl své další album nazvané The Globe Session. Během tohoto období podle pozdějších rozhovorů procházela hlubokou depresí. Hodně se tehdy spekulovalo a jejím vztahu s Ericem Claptonem. Album The Globe Session vyhrálo cenu Grammy v katgorii Nejlepší rockové album.

V roce 1999 natočila Sheryl také svůj první film The Minus Man. Film ale kritika nemilosrdně setřela.

Na konci roku 1999 vydala své první živé album nazvané Sheryl Crow and Friends: Live From Central Park , na kterém si zazpívala se svými kolegy, například s Dixie Chicks nebo Erikem Claptonem. Píseň There Goes the Neighborhood, která se na albu objevila získala opět ocenění Grammy.

 C'mon, C'mon a Be Still My Soul

V roce 2002 umírá její nejlepší přítel Sharon Monsky a na jeho pohřbu mu Sheryl zpívá píseň Be Still My Soul, která později vychází i jako singl. Vydává i další úspěšné album nazvané C'mon, C'mon.

V roce 2003 se ostře postavila proti válce v Iráku. Často nosila triko s nápisem „Nevěřím ve vaši válku, pane Bushi.“

 Vztah s Lancem Armstrongem

Sheryl Crow se potkala s cyklistou Lancem Armstrongem na cyklistické slavnosti v roce 2003. Brzy na to začali spolu chodit a svůj vztah oznámili veřejnosti v roce 2005. Během jejich vztahu doprovázela Sheryl Lance skoro na všech závodech, včetně Tour de France.

Svůj vztah oficiálně ukončili v únoru 2006, kdy v prohlášení požádali média, aby alespoň na chvíli respektovali jejich soukromí v této těžké chvíli.

 Wildflower a nemoc

Její další album Wildflower vyšlo v roce 2005 a debutovalo na druhém místě v USA. Album přijalo smíšené recenze a nedočkalo se úspěchů předešlých alb.

V únoru 2006 byla Sheryl Crow diagnostikována rakovina prsu. Na onemocnění se naštěstí přišlo brzy a lékaři byli ohledně léčby optimističtí a rakovinu se Sheryl podařilo brzy porazit.

 Detours

Po bezmála tříleté odmlce vydává v únoru 2008 Sheryl Crow šesté studiové album Detours. Album se hemží odkazy na soukromý život zpěvačky - adopce syna, boj s rakovinou, rozpad vztahu s Lancem Armstrongem. Sheryl posluchači odkrývá své nejniternější pocity a podle ohlasů kritiky se jí podařilo uhodit na správnou strunu.

 Diskografie

Tuesday Night Music Club (1993)

Sheryl Crow (1996)

The Globe Session (1998)

Sheryl Crow and Friends: Live from Central Park (1999)

C'mon C'mon (2002)

The Very Best of Sheryl Crow (2003)

Wildflower (2005)

Detours (2008)

 

zdroj: WIKIPEDIE